Reportaažid

Lõpuaktus Astangul: suur samm iseseisvuse suunas

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse saalis oli 20. juuni hommikul tunda ootusärevat meeleolu. Algas pidulik lõpuaktus. Ruum oli täis õpilasi, õpetajaid, pereliikmeid ja sõpru, kes tulid lõpetajatele kaasa elama. Üritus tõi kokku kõik tublid, kes on astunud oma haridusteel olulise sammu edasi.

Monika Siim

Video: Silver Siilak, Heigo Lepla

Aktusel kõlasid soojad sõnavõtud juhtkonnalt ning puudu ei jäänud ka elavast muusikast. Laval anti üle tunnistused ja kiitused. Peale aktust uurisime keskuse direktorilt Kert Valdarult emotsioone ja muljeid. „Väga üllad emotsioonid on,” kommenteerib Valdaru aktust. Direktori sõnul on kooli keskkond võimaldanud õpilastel läbi teha väga suure isikliku arengu. „Aasta jooksul toimub väga suur avanemine. Kus niinimetatud hallist hiirest saab särav, julge ja enesekindel noor. Ja seda oli täna siin õhus tunda.”

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus erineb tema sõnul teistest õppeasutustest selle poolest, et õpetajate kõrval on tugispetsialistid, kes pakuvad noortele vajaduspõhist tuge. Siiski toob direktor välja ka murekoha – konkurss kooli kasvab ning seetõttu jäävad paraku mõned kandideerijad ukse taha. Ta lisab, et piisavalt alternatiive ei ole ning rõhutab, et erivajadustega isikutele täiendavate õppekohtade loomine on vajalik samm, millega riik peaks tegelema.

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskusel on partnersuhted ettevõtetega. Direktori sõnul käib aktiivne praktikakohtade otsimine. „Kõik meie õpilased käivad praktikal,“ lisab Valdaru. Ta märgib, et pärast praktikat aitavad tööhõivespetsialistid noori ka töö leidmisel.

Veel oli aktusel kohal Estkeer OÜ tegevjuht Sander Sassi – nimelt lõpetas Astangul tema poeg Remi Gregori Sassi. „Iga lõpetamine on isa vaatest väga oluline,“ märkis ettevõtja. Tema sõnul on Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus teinud head tööd. „Need lapsed aidatakse nii palju edasi, et neil on võimalik vaikselt tööellu sukelduda või liikuda edasi järgmistesse õpingutesse.“ Isa ja poeg olid ühel meelel, et õpingute juures oli üks olulisemaid külgi iseseisvuse õppimine. Nimelt elas noorem Sassi esimest korda kodust eemal.

Uurime Remi Gregori Sassilt tema tulevikuplaanide kohta. „Unistuste töö oleks käia ringi ja rääkida erivajadusest.” Noor Sassi tahab olla teistele eeskujuks. Tema sõnul oli üks meeldejäävamaid hetki uute sõprade ja kontaktide leidmine. Eriti tähtsaks mälestuseks peab ta esinemist Töötukassaga.

Vanem Sassi toob välja tõsise riikliku mure. Tema sõnul ei võimalda põhikooli lihtsustatud õppekava, kuhu erivajadustega noored suunatakse, jätkata õpinguid pärast põhikooli lõppu. „Kui me võtame näiteks minu enda lapse puhul, siis tänasel päeval ei võimalda riik edasiõppimist,“ märgib ta.

Küsisime direktor Kert Valdarult, millise soovituse ta annaks noortele, kes tunnevad, et neil on praegu elus raske hetk. „Elu on suur kingitus – ära anna alla,“ julgustab ta. Valdaru rõhutab, et abi küsimist ei tohi karta. „Kindlasti on olemas keegi, kes on valmis sind aitama.“  

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus on aastate jooksul olnud toeks sadadele noortele ja täiskasvanutele üle Eesti – pakkudes võimalust õppida, kasvada ja iseennast leida.