Tartus toimus ESTA lõunapiirkonna esimene eetikaseminar
Tartu Südamekodus toimus aprilli lõpus ESTA lõunapiirkonna eetikaseminar, kus sotsiaalvaldkonna spetsialistid arutasid reaalseid eetilisi dilemmasi ja tutvusid uuendatud eetikakoodeksi ning käsiraamatuga.

Foto: Kaader videost
29. aprillil kogunesid sotsiaalvaldkonna spetsialistid Tartu Südamekodus toimunud Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni (ESTA) lõunapiirkonna üldkoosolekule ja sellele järgnenud eetikaseminarile. Tegemist oli esimese korraga, mil rändav seminar jõudis lõunapiirkonda.
Kohtumine üle-eestiliselt
Seminar korraldati koostöös ESTA eetikanõukoguga ning kuigi fookuses oli lõunapiirkond, osalesid üritusel ka sotsiaaltöötajad teistest Eesti piirkondadest. "Meie eesmärk on tuua kokku sotsiaalvaldkonna inimesed, jagada häid kogemusi ja arutada valdkonna väljakutseid," selgitas üks korraldajatest Simone.
Seminarile olid oodatud nii ESTA liikmed kui ka huvilised väljaspoolt ühendust. Päeva lõpuks liitus ühendusega ka uusi liikmeid, kellele üritus pakkus väärtuslikku sissevaadet sotsiaaltöö eetikasse.
Eetika igapäevases töös
Eetikaseminaril käsitleti reaalseid olukordi, millega sotsiaaltöötajad oma igapäevatöös kokku puutuvad. Näiteks arutleti selle üle, mida teha olukorras, kus klient ei ole valmis abi vastu võtma. "Kus jookseb eetiline piir – kas ja kuidas saab sotsiaaltöötaja aidata inimest, kes ise abi ei soovi?" küsis Simone.
Kohalikest vajadustest lähtuvad arutelud
Katrin, ESTA eetikanõukoja liige, rõhutas, et seminari teemad kujunevad tihti välja just konkreetse piirkonna vajadustest. "Eetika alla mahub palju – iga ruum, iga grupp toob esile erinevad tundlikud teemad ja küsimused," sõnas ta.
Toeks eetikakoodeks ja käsiraamat
Seminaril tutvustati ka ESTA uuendatud eetikakoodeksit ja eetika käsiraamatut, mis on loodud sotsiaaltöötajate igapäevatöö toetamiseks. Katrini sõnul ei ole need pelgalt formaalsed dokumendid, vaid praktilised abivahendid, millele saab tugineda keerulistes olukordades. "Eetikakoodeks aitab mõtestada, kuidas toimida eetiliselt ja väärikalt, austades inimese enesemääramisõigust ka keerulistes eluoludes."
Rohkem julgust arutleda
Üheks seminari oluliseks eesmärgiks oli julgustada osalejaid rääkima eetikaküsimustest ka oma töökohtades. "Soovime edendada arutluskultuuri, kus inimesed tunnevad, et eetilistest dilemmadest rääkimine on loomulik ja vajalik," sõnas Katrin.
ESTA eetikanõukogu kutsub üles ka teisi sotsiaaltöötajaid oma muredega ühendust võtma. Nõukoja kontaktinfo on kättesaadav ESTA kodulehel, kus saab lugeda ka eetikakoodeksit digitaalvormis. "Me ei anna otseseid juhiseid, kuidas tegutseda, aga saame koos olukordi arutada ja vajadusel suunata edasi," kinnitas nõukogu esindaja Anu.