"Kuidas reisida abivahendiga – viis kasulikku nõuannet"
Suvi ja puhkuste aeg ärgitavad üha rohkem liikuma ja reisima. Enne pikemat väljasõitu tasub meeles pidada, et mõistlik on üle vaadata oma abivahendite tehniline seisukord.

Foto: Estkeer
Liikumisabivahendid suvel: kuidas tagada ohutus ja mugavus?
Suvi tähendab paljudele rohkem liikumist, reisimist ja vabas õhus viibimist. Ent kui liikumine sõltub ratastoolist, tugiraamist või käimiskepist, tuleb suvised plaanid eelnevalt veidi põhjalikumalt läbi mõelda.
Soe hooaeg toob kaasa ka suurema huvi liikumisabivahendite üürimise vastu – eriti neil, kes vajavad tugivahendit vaid ajutiselt või soovivad lühemateks retkedeks midagi kergemat ja kompaktsemat. Just suvisel ajal küsitakse sagedamini kokkupandavaid ratastoole, korviga käimisraame ja mugavaid matkakeppe.
Suvise liikumisvabaduse tagamine ajutiste abivahendite abil
Kui abivahend on vajalik vaid ajutiseks kasutamiseks, võib selle üürimine olla mugav ja praktiline lahendus. See võimaldab kasutada sobivat abivahendit ainult nii kaua, kui vaja, ilma, et see seisaks kasutult kodus.
Abivahendi tehnilise seisukorra kontroll enne väljasõitu
Kui abivahend on pikemalt kasutuses olnud, tasub enne suvist väljasõitu selle tehniline seisukord üle vaadata. Nii nagu enne autoreisi kontrollitakse rehvirõhku ja pidureid, tuleks sama teha ka ratastooli või tugiraami puhul. Ebakorras pidurid või tühjad rehvid võivad uues keskkonnas – näiteks kaldteedel või ebatasasel pinnal – osutuda ohtlikuks.
Lisaks on mõistlik eelnevalt uurida matkaraja või kontserdipaiga ligipääsetavust: kas laudtee on piisavalt lai? Kas rajal on takistusi? Sellised detailid võivad määrata, kas reis on sujuv või stressirohke.
Ratastoolide ja käimisraamide hooldus suveperioodil
Suvised tingimused toovad kaasa ka rohkem tolmu ja liiva, mis võivad sattuda ratastooli liikuvatesse osadesse ning lühendada selle eluiga. Kui abivahend satub liivasele või märjale pinnasele, tuleks pärast liikumist rattad ja istumispinnad korralikult puhastada. Kui seade jääb pikemalt seisma, tuleks seda hoida kuivas ja kaitstud keskkonnas.
Kargu- ja kepiotsikute olulisus ning hooldus
Abivahendi turvalisus ei sõltu ainult raamidest või ratastest – ka väikesed detailid, nagu kargu- või kepiotsikud, mängivad suurt rolli. Kulunud otsikud võivad libiseda ning põhjustada kukkumisi. Kui kummiosa on kulunud nii, et metalltoru paistab, tuleb see kindlasti välja vahetada. Vana otsiku kaasa võtmine aitab leida sobiva mõõduga uue, mis istub kindlalt ja turvaliselt.
Suvel eelistavad paljud värvilisi kargukumme või kirkamate toonidega käimiskeppe – need pole mitte ainult praktilised, vaid lisavad ka rõõmsat meeleolu.
Abivahendite üürimise võimalused suviseks kasutamiseks
Kui abivahendit on vaja vaid ajutiselt, näiteks reisi ajaks, on üürimine praktiline lahendus. Nii saab kasutada just selleks otstarbeks sobivat ja hästi kokkupandavat abivahendit, mis ei jää hiljem kodus tolmu koguma. Kui selgub, et vahend siiski ei sobi, saab selle lihtsasti välja vahetada.
Üks populaarsemaid suviseid abivahendeid on kokkupandav käimiskepp, mida on mugav kotis kaasas kanda ja vajadusel kiiresti kasutusele võtta – ideaalne näiteks ühistranspordis või väliüritustel.
Praktilised soovitused suviseks liikumiseks abivahenditega
1. Kontrolli ratastooli ja tugiraami pidureid ning rehve enne väljasõitu.
2. Vältida tuleks liivast ja väga mudast maastikku, kuna see võib kahjustada abivahendit.
3. Puhasta abivahend põhjalikult pärast liikumist, eriti kui see sattus tolmu või niiskuse kätte.
4. Kontrolli kargu- ja kepiotsikute seisukorda ning vaheta kulunud otsikud enne pikemat matka.
5. Uuri ette matkarajade ja ürituste ligipääsetavust ning abivahendi sobivust konkreetsele teekonnale.
6 Kaalu abivahendi üürimist ajutiseks kasutamiseks, et tagada mugavus ja praktilisus.
Liikumine peaks olema turvaline ja rõõmustav igas vanuses. Suvisel perioodil aitab põhjalik ettevalmistus ning sobivate abivahendite kasutamine seda eesmärki saavutada.
Veel samal teemal

































