Tööohutus ja -tervishoid lähetatud ja renditöötajate puhul: õigused, kohustused ja parimad praktikad
Eestis kehtivad töötervishoiu ja tööohutuse nõuded laienevad ka lähetatud ja renditöötajatele. Kirjeldatakse vastutuse jagunemist tööandjate ja kasutajaettevõtete vahel, tuuakse välja nõuded tervisekontrolliks ning selgitatakse, kuidas käsitleda tööõnnetusi. Lisaks tutvustatakse töötervishoiuarstide käsitlusjuhendeid, mis aitavad tagada ühtlaselt kvaliteetset töötervishoiuteenust.

Töötervishoid ja tööohutus rahvusvahelises tööjõus
Tänapäeva tööturg on muutunud rahvusvaheliseks ning paljud ettevõtted kasutavad lähetatud või renditööjõudu. Oluline on mõista, et ka neile töötajatele kehtivad Eestis töötades täpselt samad töötervishoiu ja tööohutuse nõuded nagu kohalikule tööjõule.
Lähetatud ja kolmandatest riikidest pärit töötajatele kohaldatakse Eestis töötervishoiu ja tööohutuse seadust (TTOS), isegi juhul, kui nende päritoluriigi vastavad nõuded on leebemad. TTOS-i nõuete täitmise eest vastutab Eestis see isik või tellija, kelle juures töötaja oma tööülesandeid täidab. Kui poolte vahel ei ole sõlmitud kokkulepet vastutuse jagamise osas, jääb vastutus alati tellijale.
Renditöötajate ohutuse tagamine kasutajaettevõtte vastutusel
Renditöösuhte puhul on kasutajaettevõtte ülesanne tagada, et renditöötaja töö toimub turvalises ja tervist säästvas keskkonnas. See hõlmab ka töötaja oskuste ja kvalifikatsiooni hindamist enne tööle lubamist ning asjakohase väljaõppe ja juhendamise läbiviimist. Samuti peab kasutajaettevõtja varustama töötaja tööriiete ja isikukaitsevahenditega.
Kui tööinspektsioon tuvastab töötervishoiu ja tööohutuse nõuete rikkumisi, tehakse ettekirjutus kasutajaettevõtjale, mitte rendiettevõtjale.
Olulised kohustused töökeskkonnas
Ettevõtete kohustused töökeskkonna korralduses hõlmavad järgmisi valdkondi:
Töökeskkonna riskianalüüs
Ohutusjuhendid
Töötajate juhendamine ja väljaõpe
Ohumärgistused ja hoiatused
Tervisekontrollide korraldamine
Esmaabi kättesaadavus
Tööruumide ja vahendite vastavus nõuetele
Sisekontrolli teostamine
Isikukaitsevahendite kättesaadavus
Tööõnnetuste ja kutsehaiguste uurimine
Tervisekontroll kui töökeskkonna alus
Tööandja kohustus on korraldada tervisekontroll töötajale, kelle tööülesannetes või töökeskkonnas esineb tervist mõjutavaid ohutegureid (nt müra, sundasend, vibratsioon, töötamine kuvariga). Renditöösuhte korral korraldab kontrolli kasutajaettevõte, kuid kulude katmiseks võib sõlmida kokkuleppe rendiettevõtjaga.
Kontrolli peab läbima renditöötaja samadel alustel kui ettevõtte oma töötajad, et vältida diskrimineerimist ning tagada töövõime ja ohutus.
Tööõnnetuste ja kutsehaiguste menetlemine
Kui renditöötajaga juhtub tööõnnetus, vastutab uurimise ja dokumenteerimise eest kasutajaettevõte. Raport esitatakse tööinspektsioonile, kannatanule või tema esindajale ning samuti rendiettevõtjale, et tagada info liikumine ja korduvate juhtumite ennetamine.
Käsitlusjuhendid töötervishoiuarstidele
Sotsiaalministeeriumi tellimusel valminud käsitlusjuhendid aitavad töötervishoiuarstidel paremini läbi viia tervisekontrolle, lähtudes ühtsest teaduspõhisest metoodikast. Juhendites on arvestatud nii füüsikaliste, keemiliste kui ka psühhosotsiaalsete ohutegurite mõjude hindamisega.
Juhendid võimaldavad tervishoiutöötajatel teha järjepidevamaid ja kvaliteetsemaid otsuseid ning tagavad, et töötingimuste hindamine ei sõltuks tervishoiuteenuse osutajast, vaid põhineks standardiseeritud lähenemisel.
Veel samal teemal

































