Minister Kristina Kallas osaleb ELi teadusministrite mitteametlikul kohtumisel Kopenhaagenis
Täna ja homme, 16. ja 17. juulil esindab haridus- ja teadusminister Kristina Kallas Eestit Euroopa Liidu teadusministrite mitteametlikul kohtumisel Kopenhaagenis. Arutelude keskmes on kriitiliste tehnoloogiate arendamine Euroopas ning teadus- ja innovatsioonivaldkonna rahastamine järgmises ELi mitmeaastases eelarveraamistikus.

Foto: Õpetajate Leht
Minister Kristina Kallas rõhutas enne kohtumist, et Euroopa peab mitte ainult püüdlema teadus- ja tehnoloogiaarengu tipus püsimise poole, vaid ka hoidma liidripositsiooni. „Selleks on vaja teaduspõhist poliitikakujundamist, tihedat koostööd eri sektorite vahel ning investeeringuid, mis jõuavad kõigi liikmesriikideni. Tähtis on toetada teadlaste liikumist teaduse ja ettevõtluse vahel ning parandada ligipääsu rahastusele,“ sõnas minister ning lisas, et Eesti seisab nii väikeste kui ka suurettevõtete arengu eest kogu Euroopas, pöörates erilist tähelepanu just väiksemate riikide võimalustele.
Kohtumise esimesel päeval keskenduvad ministrid sellele, kuidas tugevdada Euroopa positsiooni strateegiliselt oluliste tehnoloogiate – nagu tehisintellekt, kvantarvutus ja biotehnoloogia – arendamisel. Eesti rõhutab, et tehnoloogilise sõltumatuse saavutamiseks on oluline tihendada koostööd teaduse, ettevõtluse ja riigi vahel, tagada usaldusväärsed tarneahelad ning tugevdada teadusjulgeolekut.
Kohtumise teisel päeval on arutluse all teaduse ja innovatsiooni rahastamine järgmisel ELi eelarveperioodil. Eesti peab oluliseks, et jätkuksid toetused riikidele, kelle teadusvõimekus on veel kujunemisjärgus. Kuigi Eesti on teinud suure arenguhüppe, vajame endiselt teadus- ja innovatsioonisüsteemi võimekuse kasvatamiseks tuge ning ootame selliseid meetmeid ka järgmiselt rahastamisperioodilt.
Samuti toetame seda, et ELi rahastus motiveeriks liikmesriike oma teaduseelarveid suurendama. Eesti soovib, et järgmine raamprogramm säilitaks senise loogika, mis võimaldab ülikoolidel teha rahvusvahelist koostööd ja ellu viia kvaliteetseid teadusprojekte.
Veel samal teemal

































